Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Açacaklar Bu 4 Şeye Dikkat !

Herkes e-ticaret sitesi açmak, sahip olduğu farklı düşünceleri hayata geçirmek ister. Sitesi üzerinden para kazanmak, sanal dünyadan ulaştığı kitleyle etkileşim halinde olmak ister. İnternetin getirmiş olduğu kolaylıklardan yararlanmak ve bunu en mantıklı şekilde kullanmak ister.

Çoğu insan bunları düşünürken bazı önemli ayrıntıları atlar. Site kurduktan sonra her şeyin iyi gideceğini düşünür. Oysaki iş planı yapmadan, satılacak ürünü düşünmeden, hedefle hayal belirlenmeden ve hatta site yönetimi hakkında bilgi sahibi olmadan e-ticarette başarılı olma olasılığı düşüktür. O nedenle e-ticaret sitesi kurmadan önce bu 4 şeye dikkat edilmesi gerekir.

Web Sitem Nasıl Olmalı ?

 Web sitesi kurma noktasında iki seçeneğe sahipsiniz. Sitenizi hazır olarak almak ve daha uygun fiyatla kurmak istiyorsanız hazır e-ticaret sitelerini seçebilirsiniz. Fakat siteniz hazır bir şablon üzerinde çalışacağı için  daha sonra köklü değişiklikler yapmanız zorlaşacaktır. İkinci seçenek olarak web geliştirici bir ajans veya web geliştirici bir kişiyle anlaşarak özelleştirilmiş bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Böylelikle siteniz üzerinde köklü değişiklikler yapabilirsiniz. Özelleştirilmiş bir siteye sahip olduğunuz zaman ise sunucu yönetimi, güncellemeler ve güvenlikten sorumlu olabilirsiniz. Bir de siteye içerik üretecek editöre, web tasarımcıya ve seo bilgisi olan bir uzmana ihtiyacınız olabilir. Bunlar işinizi daha kaliteli kılacaktır.

Müşteri Bana Nasıl Ulaşacak?

  Müşterinin sizin sitenize ve ürünlerinize ulaşması için site yönetimini ve tanıtımını iyi yapmanız gerekir. Öncelikle pazarlama stratejinizi geliştirmelisiniz. Reklam vermek istiyorsanız reklama ayırabileceğiniz bütçeyi ve zamanı iyi tartmalısınız. Reklam vereceğiniz mecraları iyi belirlemeli,  izleyeceğiniz yolu doğru seçmelisiniz. Sitenize rakip olabilecek sitelerin pazarlama stratejilerini takip etmeli ve ona göre yol çizmelisiniz. Sitenizdeki içeriklerin kalitesine ve SEO yönetimine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sitenizin sosyal medyasının olması ve iyi yönetilmesi siteniz için artı olacaktır.

Nasıl Bir Stok Yönetimi Yapmalıyım ?

    Stok yönetimi e-ticarette önemli bir alan kaplamaktadır. Stok yönetimi müşteri memnuniyeti ve ürün ulaştırma hızı açısından da oldukça önemlidir. Eğer ki ürün satışlarını sadece bir yerden yapmıyorsanız ve fiziksel de bir mağazaya sahipseniz stok yönetimi size zor gelebilir. Bu sorunu stok yazılımlarıyla ve düzenli bir veri güncellemesiyle çözebilirsiniz. Böylelikle düzenli ve sistemli ilerlemiş olursunuz. Eğer tek bir mağazaya bağlı e-ticaret sitesi yapıyorsanız işleriniz kolaylaşacaktır.

Müşteri Hizmetlerini Nasıl Sağlamalıyım ?

  Web sitenizde satış öncesi ve sonrasına dair oluşacak sorunlara karşı müşteri endişeleri, soruları, istekleri ve yorumları size geri bildirim olarak dönmelidir. Web sitenizde müşteri görüşlerine dönüş yapabilecek bir geliştirme mutlaka olmalıdır. Müşterilerinize mailing gönderimleriyle veya oluşturduğunuz müşteri hizmetleri telefon hattıyla geri dönüşler yapabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin memnuniyetini arttıracaktır.

Özetle;

Bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazlarınız iyi bir yazılım desteği, web tasarım çözümleri, iyi üretilmiş özgün içerikler, reklam bütçesi, iyi bir seo inşası, sosyal medyanın etkin kullanımı, mailing, mesaj ve mobil bildirim sistemi (push notification), müşteri hizmetleri (yorumlar,sorular vs.) ve operasyonel işlerdir. Operasyonel işleri ürün takibi, gönderimi, paketlenmesi, ödemeler şeklinde kısaca örneklendirebiliriz.


Sosyal medyanın e-ticaret siteleri üzerindeki reddedilemez etkisi
ne ve satış arttırma stratejilerine dair önerilerime ise çok yakında web sitemde değineceğim.

Takipte kalınız 🙂

Comments

Şubat 15, 2020 at 10:50 pm

Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir